תוכניות חינוכיות לשנת הלימודים תשע"ח – חטיבות ביניים וחטיבה עליונה

תוכניות חינוכיות לשנת הלימודים תשע"ח – חטיבות ביניים וחטיבה עליונה

אנו שמחים להציג בפניכם את התוכניות החינוכיות לשנת תשע"ח בסימן "מסע בזמן": עבר -הווה –עתיד.

לומדים את העבר

תוכניות חינוכיות העוסקות בחקר ולימוד האדם בעת העתיקה באזור הגליל התחתון-עמק יזרעאל

  • "הולך בתל ומעלה חרס בידו "- שיתוף פעולה בין רשות העתיקות ומוזאון עין דור.  השתתפות בחפירה ארכיאולוגית והיכרות עם עבודת הארכיאולוג, כולל ביקור במוזיאון הארכאולוגי .
  • ארכיאולוגיה מעוררת השראה - בהתבוננות מושכלת באמנות ואומנות הקדומות, נכיר את האדם שחי באזור בעבר ואת הביטוי האמנותי שלו גם לרעיונות הרוחניים וגם לחפצי היום יום. לאחר הסיור יוזמנו התלמידים לסדנא, שבה יבחרו חפץ אחד במוזיאון שעורר בהם השראה, ויצרו יצירה אמנותית חדשה, המבוססת על החפץ הנבחר תוך מתן פרשנות עכשווית.

מתבוננים בהווה

בתוכניות החינוכיות, העוסקות בהווה, נתבונן בתופעות שליליות, המעכירות את סביבתנו, ונציע בחירות אחרות לדפוסי ההתנהגות.

  • מנהיגות - אנחנו מזמינים את הצוות ואת התלמידים למסע אישי.  במהלך המסע שנעבור יחדיו נחפש את הדרך בה יוכל כל אחד מאיתנו לגלות באישיותו כישורי מנהיגות. גילויים אלו יאפשרו למשתתף להביא את עצמו לידי ביטוי בזמן אמת, להיות מעורב בקהילה, לנקוט עמדה ולגלות מוטיבציה להשפיע, לשנות ולתקן.
  • גזענות - התכנית מתבוננת בביטויי גזענות, מכירה בקיומן של אמירות גזעניות בקרב כל אחת ואחד מאתנו ועוקבת אחרי מקורותיהם. כמו כן עוסקת התכנית בחיזוק ובהעצמת תחושת המסוגלות להתמודד עם תופעות גזעניות ומעודדת נקיטת עמדה.
  • אלימות - התוכנית מאפשרת התבוננות ומיפוי סוגי אלימות, המלווים את התלמידים בחיי היום יום, מעודדת את המשתתפים לחפש דרכי תגובה לא אלימות, ומטפחת  אקלים חברתי חיובי ומכבד, המאפשר הבעת דעה ונקיטת עמדה .

צופים לעתיד  

בחזוננו אנו רואים מפגשים רב תרבותיים בין בני נוער מהחברה היהודית ומהחברה הערבית תוך שאיפה לעתיד טוב יותר לילדינו. רב התרבותיות מאפיינת את האזור לאורך התקופות. לפיכך המוזאון מקיים  לאורך שנים תוכניות הפגשה ודיאלוג להיכרות עם האחר. התוכניות מאפשרות  מפגש בלתי אמצעי בין בני נוער ממקומות שונים בארץ, ומטרתן  לזרוע את הזרעים להיכרות, להתיידדות ולהבנה - בתקווה לעתיד טוב יותר.

  • "מרחב ציבורי משותף" – תכנית המפגישה שכבות גיל של שני בתי ספר יהודי וערבי, ועוסקת בחברה הישראלית. התכנית כוללת שישה מפגשים: חד לאומיים ודו לאומיים. התכנית פונה גם לעולם המבוגרים: מחנכים, מורים והורים.
  • "נועדנו לחיות יחד" - תכנית המפגישה קבוצות בחירה של בתי ספר מהחברה היהודית ומהחברה הערבית סביב משימה או תחומי עניין משותפים. נתון ל'תפירה אישית".

שיטות העבודה בתוכניות החינוכיות מגוונות ובהן: עבודת חקר, ביקור אקטיבי במוזיאון , ביקור בתערוכה האינטר-אקטיבית "מבוך השלום", צפייה בסרטונים ובסרטים, עבודה מעשית , סימולציות ושימוש באפליקציות ובטכנולוגיות שונות. הדגש מושם על פעילות חוויתית שמשאירה חותם .

המוזאון מקיים שיתופי פעולה עם מערכות החינוך האזוריות כבר למעלה  משלושים שנה תוכניות חינוכיות שונות ומגוונות לכל מוסדות החינוך ולצוותי החינוך בארץ בכלל ובאיזור הגליל בפרט; מגני ילדים ועד בתי ספר תיכוניים.

המוזיאון מתעדכן, מתחדש וצועד עם רוח הזמן. צוות מנחים מיומן ומקצועי עומד לרשות המשתתפים בכל עת. 

למידע , פרטים ובירורים קביעת מועדי הגעה ומחירים  ניתן לצור קשר :

עדי ניסנבאום
טל. 04-6770333
מייל : museum1@eindor.org.il